Menu

اداره سلامت و تندرستی

معرفی اداره سلامت و تندرستی

اداره سلامت و تندرستی  يكي از ادارات زير مجموعه دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان مي باشد كه وظايف زير را بر عهده دارد :

-          ارایه سیاست­­ ها و برنامه­ های پیشنهادی در راستای ارتقای خدمات بهداشت فردی و محیطی به دانشجویان و دانشگاهیان کشور

-          پشتیبانی و پیگیری راه ­اندازی، توسعه­ و فعال­ سازی مراکز بهداشت ودرمان

-          بررسی اثربخشی و هزینه- فایده ­ی مداخلات بهداشتی

-          ارزیابی و نظارت بر امور محوله به مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          بررسی، تجزیه و تحلیل و جمع بندی گزارش های مراکز بهداشت و درمان دانشگاه ها و ارائه گزارش به دفتر

-          ارائه نظرات کارشناسی درباره مسایل و مشکلات بهداشتی دانشجویان و دانشگاهیان

-          تهیه و تنظیم برنامه های بازآموزی و سمینارهای آموزشی مسئولین و کارشناسان مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          تدوین آیین نامه و دستورالعمل های اجرایی مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها و نظارت بر حسن اجرای آنها

-          استاندارد سازی و وحدت رویه در اقدامات و فعالیت های مراکز بهداشت ودرمان دانشگاه ها

-          برنامه ­ریزی، تولید، پشتیبانی، و نظارت بر انتشار کتب، نشریات، بروشورها، لوح­ های فشرده و  ابزار رسانه ­ای دیگر ویژه کارشناسان شاغل در مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها

-          بسترسازی و پشتیبانی از به کار گیری شیوه های نوین ارتباطی در مراکز بهداشت ودرمان دانشگاهها

اخبار بهداشت و درمان

برگزاری کمپین بهداشت فردی در دانشگاه تبریز

کمپین بهداشت فردی هفته ی اول آذر ماه 96 توسط مرکز بهداشت دانشگاه تبریز برگزار گردید. در این برنامه همیاران سلامت نیز مشارکت داشتند. اهم موارد اجرا شده شامل موارد زیر می باشد:

برگزاری همایش بزرگ ازدواج سالم با محوریت پیشگیری از بیماری ایدز در دانشگاه بجنورد

مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن دانشجویی سفیران سلامت در مورخه 13/9/96 همایش بزرگ ازدواج سالم را با دو محوریت پیشگیری از بیماری ایدز و روانشناسی ازدواج پایدار برگزار نمود. این همایش با خیر مقدم گویی دکتر برآبادی، سرپرست مرکز مشاوره و بهداشت دانشگاه آغاز گردید؛ در ادامه کارشناس پیشگیری از بیماری ایدز از معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، آقای فاضلی آمار ابتلا افراد به ایدز در سطح کشور، راههای انتقال  و پیشگیری از این بیماری را بیان نمودند.

استقرار اتوبوس سلامت به مناسبت هفته دیابت در دانشگاه سمنان

همزمان به مناسبت هفته دیابت 23 آبان ماه سال 1396 اتوبوس سلامت به همت مرکز بهداشت و سلامت  دانشگاه سمنان به مدت دو روز در محوطه پردیس شماره یک این دانشگاه مستقر شد .

برپایی ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردی و زندگی سالم در دانشگاه بجنورد

مرکز بهداشت  دانشگاه بجنورد با همکاری انجمن سفیران سلامت دانشجویی روز یک شنبه 96/09/12 اقدام به برگزاری ایستگاه سلامت، کمپین بهداشت فردب و زندگی سالم با هدف ارتقاء سطح سلامت جسم دانشجویان و همچنین حساس سازی در این زمینه در سطح دانشگاه نمود.

برگزاری دوره های آموزشی رابطین بهداشت در دانشگاه بجنورد

 جلسه دوم دوره های آموزشی برای رابطین بهداشت دانشجویی توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد به منظور ارتقاء سطح بهداشت و سلامت دانشجویان برگزار گردید.

برگزاری کارگاه تربیت مربی همسان پیشگیری از ایدز در دانشگاه بجنورد

کارگاه آموزشی تربیت مربی همسان پیشگیری از ایدز برای دانشجویان اعضاء کانون سلامت و انجمن سفیران سلامت  توسط مرکز بهداشت دانشگاه به منظور ارتقاء سطح آگاهی دانشجویان در زمینه  پیشگیری از بیماری ایدز و انتقال این مفاهیم به دانشجویان دیگر (همسانان) برگزار گردید.

برگزاری دوره های آموزشی کارکنان سلف مرکزی در دانشگاه بجنورد

دوره های آموزشی برای کارکنان سلف مرکزی دانشگاه بجنورد توسط مرکز بهداشت دانشگاه به منظور ارتقاء سطح آگاهی کارکنان در زمینه  بهداشت محیط و مواد غذایی برگزار گردید.

همایش ملی بهداشت، ایمنی و محیط ‌زیست در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

همایش ملی بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست در روز چهارشنبه 24 و پنج شنبه ۲۵ آبان ماه 96 در تالار اجتماعات  دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

محورهای این همایش شامل : ساختار نظارتی HSE در دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنعتی، ساختار نظارتی HSE در مراکز درمانی آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، ارزیابی‌های محیط زیستی در حوزه HSE، ایمنی ساختمان‌ها و تأسیسات استانداردهای ایمنی در حریق HSE در پژوهش‌های علمی ایمنی زیستی و پسماند می باشد.

برگزاری دوره های آموزشی سفیران سلامت دانشجویی در دانشگاه بجنورد


دوره های آموزشی برای سفیران سلامت دانشجویی توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد به منظور ارتقاء سطح بهداشت و سلامت دانشجویان برگزار گردید.


برگزاری کارگاه اموزشی پیشگیری از پوکی استخوان ویژه دانشجویان مجتمع اموزش عالی اسفراین

بر اساس هماهنگی های بعمل آمده با واحد تربیت بدنی مجتمع آموزش عالی اسفراین، مرکز مشاوره دانشگاه کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف برگزار می کند.

برگزاری دوره های آموزشی رابطین بهداشت در دانشگاه بجنورد

دوره های آموزشی برای رابطین بهداشت دانشجویی توسط مرکز بهداشت دانشگاه بجنورد به منظور ارتقاء سطح بهداشت و سلامت دانشجویان برگزار گردید.

برگزاری کنفرانس علمی یک روزه ایدز و سل در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با همکاری دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان اقدام به برگزاری کنفرانس علمی یک روزه با امتیاز بازآموزی در خصوص ایدز و سل نمود. این همایش در تاریخ 13/07/96 از ساعت 8 لغایت 13 برگزار گردید.

برگزاری همایش دو روزه HSE در دانشگاه تبریز

   همایش دو روزه HSE  با حضور نمایندگان دانشگاه های مناطق 2،3،4،5 به میزبانی مرکز بهداشت دانشگاه تبریز در تاریخ های 21 و22 شهریور سال 96 در دو نوبت صبح و عصر برگزار گردید که تعداد شرکت کنندگان در این سمینار تقریبا" 80  نفر بودند. مطالب مربوط به بهداشت و ایمنی و محیط  با حضور اساتید برجسته و منتخب از   دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بهداشت استان آذربایجان شرقی ،واحد HSE  استان آذربایجان شرقی ،فوریتهای پزشکی استان و واحد آموزش اداره آتش نشانی با سرفصل های کمکهای اولیه،مبانی HSE، اطفا حریق، بهداشت آب و غیره ارائه گردید در کنار برگزاری این سمینار علمی شرکت کنندگان  در فعالیت فوق برنامه پارک ائل گلی تبریز و مراکز خرید حضور یافتند.

برگزاری کارگاه آموزشی" اصول ارگونومی در محیط کار" برای کارکنان در دانشگاه بجنورد

کارگاه "اصول ارگونومی در محیط کار" در تاریخ های 96/06/12 و 96/06/13 به مدت 6 ساعت با حضور 50 تن از کارکنان دانشگاه بجنورد در این دانشگاه برگزار گردید.

برگزاری کارگاه آموزشی « بررسی تاثیر خود آزمایی سلامت جسم بر دانش ، نگرش و عملکرد دانشجویان دختر و کارکنان خانم دانشگاه صنعتی سیرجان » در دانشگاه صنعتی سیرجان

کارگاه آموزشی « بررسی تاثیر خود آزمایی سلامت جسم بر دانش ، نگرش و عملکرد دانشجویان دختر و کارکنان خانم دانشگاه صنعتی سیرجان » طی سه مرحله برای دانشجویان دختر خوابگاههای دانشگاه وکارکنان خانم دانشگاه در سالن آمفی تئاتر مدیریت دانشگاه برگزار شد و به نفرات شرکت کننده نیز گواهی تقدیم گردید .

فعالیت های مرکزبهداشت و درمان دانشگاه دانشگاه صنعتی سیرجان درهفته سلامت

ویژه هفته ملی سلامت

به مناسبت هفته سلامت مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی سیرجان اقدام به برگزاری ایستگاه سلامت در محوطه دانشگاه نمود .

برگزاری گارگاه آموزشی اصول تغذیه از دیدگاه طب سنتی در دانشگاه گیلان

 

به منظور ارتقای دانش سلامتی کارکنان دانشگاه گیلان ، مرکز بهداشت و درمان این دانشگاه کارگاه آموزشی با موضوع  اصول تغذیه در ماه مبارک رمضان از دیدگاه طب سنتی به مدت دو ساعت  در روز چهارشنبه 17 /03/ 1396 برگزار  نمود، دراین جلسه آموزشی که به صورت پرسش و پاسخ بوده است 167 نفراز پرسنل دانشگاه گیلان  شرکت داشته اند.

اولین گردهمایی کارشناسان بهداشتی منطقه 9 به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ویژه گردهمایی کارشناسان بهداشتی

مرکز بهداشت دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دبیرخانه منطقه ۹ اولین گردهمایی کارشناسان بهداشت محیط و ایمنی و HSE را با حضور نمایندگان دانشگاه های منطقه و دبیران مناطق ۱ و ۳ و ۶ در 04/19/ 96 و 96/04/20 برگزار کرد. هدف از اجرای این برنامه ، حساس سازی دانشگاهها در امر بهداشت ، آموزش کارشناسان ، هماهنگی و یکسان سازی موارد مورد توجه در HSE در دانشگاه ها بود.
RSS